Leikeven-de kleine tocht, De Moer te Noord-Brabant
Wandeltocht door natuurgebied Huis ter Heide. Deze wandeltocht is de ingekorte Leikeven-tocht en gaat alleen door het zuidelijk deel van het natuurgebied Huis ter Heide, De deelgebieden Landgoed Huis ter Heide, Galgeneind en Loonse Heide vormen samen het natuurgebied Huis ter Heide. De drie gebieden vormen samen een aantrekkelijk natuurgebied met vennen, glooiende akkers, gevarieerde loof- en naaldbossen. In het zuidelijk deel zijn twee oude vennen hersteld en verder uitgebreid tot een groot vennencomplex. Het belangrijkste streven is de ongerepte natte heide, die hier voor 1940 lag, terugkrijgen. 83% van deze wandeltocht is onverhard.
Routebeschrijving
1.
Met de rug naar het pleintje voor de hoofdingang van de kerk LA vertrekken, vervolgens bij 4-sprong RA, “Pastoor Kampstraat”, de weg volgen tot onverhard pad aan linkerhand iets voorbij woning nr.15.
Bij dit pad LA, onverhard pad met hoogspanningsmast aan rechterhand.
Ruim voor bosrand, voor perceel grasland met houten poort aan rechterhand RA, pad met houten afsluitboom.
Bij kruising met breed pad RD door klaphek, rode NM en wn route, vervolgens het pad met flauwe bocht naar rechts verder volgen, smal pad aan linkerhand negeren, rode NM route, kn14 volg 65.
Bij 3-sprong links aanhouden, rode NM route, kn65 volg 66.
Bij splitsing links aanhouden, rode NM route, het pad volgen tot T-splitsing iets voor een groot ven, smalle zijpaden negeren.
# Omleiding: Bij deze T-splitsing LA, het brede pad met aan linkerhand een bankje volgen tot een 3-sprong, wn route. Bij deze 3-sprong rechts aanhouden, kn66 volg 67, het pad tevens ruiterpad met de vennen “Galgeven” en verderop het “Vlinderven” aan rechterhand volgen tot een klaphek voor een bosrand aan linkerhand ruim voorbij hoogspanningslijnen, zijpaden negeren. Ga verder bij punt 2 laatste regel.
Bij deze T-splitsing LA, breed pad met bankje aan linkerhand, iets verder RA het vlonderpad door het Moerven oplopen, groene NM route, de rode NM en wn route worden verlaten.
Na verlaten van het vlonderpad, bij 3-sprong links aanhouden, groene NM route, pad door begrazingsgebied, verderop buigt het pad naar links richting een uitkijktoren, de uitkijktoren aan linkerhand passeren, ca. 1,1 km voorbij de uitkijktoren buigt het licht slingerende pad iets voorbij twee gele Gasunie palen naar links, groene NM route, ruim voorbij deze bocht buigt het pad voor een NM bordje met verwijzing naar een picknicktafel naar rechts richting het bos, bij het bos de bosrand aan rechterhand volgen en iets verder de afrastering aan linkerhand, voorbij de afrastering pad met aan beide zijde bosschages, let op de groene NM routepaaltjes.
Bij T-splitsing RA, groene NM route, het breder pad tevens ruiterpad met de vennen “Galgeven” en verderop het “Vlinderven” aan rechterhand volgen tot klaphek voor bosrand aan linkerhand ruim voorbij de hoogspanningslijnen, zijpad negeren.
LA door het klaphek, groene NM route, kn67 volg 10, door rechterzijde van het grasland richting klaphek aan de overzijde lopen t.h.v. rij bomen, ruim voor het klaphek passeert men aan rechterhand een bankje, via het klaphek het grasland verlaten.
3.
Na verlaten van het grasland, bij T-splitsing LA, verharde weg, groene NM en wn route.
Na ca. 200m, voorbij bosschages aan linkerhand LA door klaphek, groene NM en wn route, het gras-pad door het grasland gaat in een boog naar de rechterzijde van bosschages in midden van het grasland, voorbij de bosschages buigt het gras-pad naar links en gaat in een boog naar het klaphek aan overzijde, groene NM en wn route, via het klaphek het grasland verlaten.
Na verlaten van het grasland, bij T-splitsing LA, groene NM en wn11, verharde weg met verderop woning nr.2.
Ruim voorbij de woning, bij bosrand aan linkerhand links aanhouden, bospad met NM bordje “Huis ter Heide”, groene NM route, kn11 volg 66, het pad volgen tot T-splitsing ruim voorbij hoogspanningslijnen, pad richting “Plakkeven” aan linkerhand negeren.
Bij deze T-splitsing RA, ruiterpad, de groene NM en wn route worden verlaten, pad met verderop weer de hoogspanningslijnen.
4.
Bij kruising RD door klaphek, pad door bosrand, rode NM route, kn12 volg 85.
Voorbij houten poort met klaphek LA, grindpad met paaltje “Groote Bodem”, rode NM en wn route, het pad ca. 350m volgen tot smal bospad met paaltje “Hooglandervlak” aan linkerhand, iets voorbij 2de grindpad aan rechterhand.
Bij dit pad LA, smal slingerend bospad met paaltje “Hooglandervlak”, rode NM en wn route, verderop passeert men iets voorbij een bankje aan rechterhand een klaphek, voorbij 2de klaphek buigt het pad naar rechts met een perceel grasland aan linkerhand.
Voorbij informatiepaneel “Een verborgen parel”, bij T-splitsing RA, rode NM en wn route.
Voor houten poort met klaphek het doorgaande pad met bocht naar links verder volgen, rode NM en wn route.
Na ca. 90m RA door klaphek, rode NM en wn route, verderop buigt het pad naar links.
Bij T-splitsing LA, rode NM en wn route, verderop door klaphek.
Voorbij het klaphek, bij Y-splitsing LA, het fietspad aan overzijde van de verharde weg volgen, rode NM en wn route.
Voorbij kombord “De Moer” RD, kn85 volg 70, de weg verder volgen tot de kerk, het startpunt.
Legenda
RA = rechtsaf, RD = rechtdoor en LA = Linksaf.
NM = Natuurmonumenten.
Wandelnetwerk:
Groen/gele markeringen, kn staat voor een knooppuntpaaltje met genummerde richting, wn staat voor netwerk routepaaltje met richting of met een genummerde richting.
Bekijk de volledige routebeschrijving ⇢
Bereikbaarheid en toegankelijkheid
Startpunt
Kerk, Middelstraat 26, 5176 NJ te De Moer. Plan Route
Met de auto
Parkeren kan in de directe omgeving van de kerk aan de Middelstraat.
Rolstoeltoegankelijkheid
Deze route is niet geschikt voor rolstoelen of kinderwagens.
Honden
Mits de geldende regels worden nageleefd, zijn honden toegestaan in dit gebied.
Foto's (9)
Routekaart
Topografische routekaart
Deze wandeltocht is ook beschikbaar op een zeer gedetailleerde topografische kaart leikeven-de-kleine-tocht.pdf. Het printen van deze topografische kaart kan door gebruik te maken van de mogelijkheden die de PDF reader biedt.
Horecagelegenheden
In de plaats De Moer
Dag Adrie, drie weken geleden liepen we door dit gebied (‘n andere route). Ik stuur je een foto van het vlonderpad over het Moerven zoals dat er drie weken geleden bij lag.
Groet, Ans de Bijl.
Ans de Bijl bedankt voor het melden van het vlonderpad dat niet meer toegankelijk is! Volg voorlopig de omleiding in de routebeschrijving zie ook de oranje lijn op de Google Maps kaart. Op de website van Natuurmonumenten staat: ‘Door de vele regen van het afgelopen jaar stond het venwater zo hoog dat het vlonderpad totaal onder water stond. Dit heeft tot schade aan de vlonders geleid. Het is nu niet veilig voor gebruik. Als de omstandigheden geschikt zijn, wordt het gerepareerd’. Natuurmonumenten heeft zijn wandeltocht ’tijdelijk’ gewijzigd, de wandeltocht gaat niet meer om het ven maar gaat voor het vlonderpad linksaf zoals nu ook de omleiding. Over een poosje ga ik kijken of het nog mogelijk is om rond de vennen te lopen. Een vraag: Bent u bij het vlonderpad rechtsaf gegaan en na ongeveer 100 meter linksaf? Op die manier kunt u rond het ven lopen of heeft u de route van Natuurmonumenten verder gevolgd?
Vandaag 17 mei 2023 de wandeltocht samen met de Leikeventocht gecontroleerd. In het begrazingsgebied is het kaarsrechte pad dat er het verleden liep iets gewijzigd. Het pad gaat nu licht slingerend door het gebied en men passeert de picknicktafel op 70m met langs het pad een NM bordje met een verwijzing naar de picknicktafel. De routebeschrijving en de kaarten zijn weer actueel. Veel wandelplezier!
Niet eerder heb ik zoveel water (ook op de paden) gezien op Huis ter Heide. Droge voeten houden over de vlonder van het Moerven was niet mogelijk vandaag. Door de stevige wind waaide het water over de vlonder heen. Voorgaande jaren stond het vlonderpad nog op een drooggevallen gedeelte.
Verschillende Hooglanderkalfjes gezien, maar de kudde bleef rustig bij het passeren. Minus het stuk door het dorp 11,4 km gelopen.
Vandaag naar aanleiding van de gemelde nieuwe natuurbegraafplaats de wandelroute samen met de Leikeven-tocht gecontroleerd. De routebeschrijving bij de natuurbegraafplaats aangepast aan de nieuwe situatie. Mimi de Hoogh nogmaals bedankt voor het melden van deze nieuwe natuurbegraafplaats.
Mooie afwisselende tocht. Prachtige nieuwe natuur, groot gebied! Er is een verandering in de tocht: Bij nr. 4 daar is een plaats gemaakt om begraven te worden en er zijn daar aanpassingen gedaan. Je kunt er gewoon wandelen alleen de beschrijving moet een klein beetje aangepast worden. Na passeren van groot hek LA ,geen bospad meer, maar een rolstoelpad .Rolstoelpaadjes aan rechterzijde negeren.
Foto bijgevoegd!
Mimi de Hoogh bedankt voor met melden van de nieuwe natuurbegraafplaats. Is de verandering van toepassing op punt 4 2de regel?
Ja dat is de 2e regel. Succes! Wat ben ik blij met deze wandelingen en zo goed beschreven. Dank je wel! Groet Mimi
20 oktober 2018 de wandelroute gewijzigd. Natuurmonumenten heeft een pad in het begrazingsgebied verlegd, de wandelroute is hierop aangepast met dank aan degene die het gemeld heeft. Tevens een klein stukje verharde weg uit de wandelroute gehaald en vervangen door een bospad. De routebeschrijving is weer actueel. Op foto de uitkijktoren in de omgeving van het Leikeven op de behoorlijk mistige zaterdagochtend. Veel wandelplezier!