Ellerschans-route, Swartbroek te Limburg

Wandeltocht door de natuurgebieden de Krang, het Heijkersbroek en de Ellburg. De Krang is een natuurgebied dat bestaat uit loof- en naaldbos, hakhout, grasland en oude bolle akkers. In het noorden wordt het gebied doorsneden door de Leukerbeek en in het zuiden door de Tungelroyse Beek. Het Heijkersbroek is een gebied dat hoofzakelijk bestaat uit loofbos, perceeltjes grasland en diverse poelen, door het natuurgebied stroomt eveneens de Tungelroyse Beek. De Ellburg is een klein natuurgebied langs de oevers van de Tungelroyse Beek met als bijzonderheid de Ellerschans, een eeuwenoude vluchtschans die werd ontdekt bij de herinrichting van de Tungelroyse beek en weer zichtbaar is. Deze schans bestaat uit een stuk grond met een gracht en aan de binnenzijde een meters hoge aarde omwalling. Deze schans werd gebruikt tijdens de 80 jarige oorlog als vluchtschans. 84% van deze wandeltocht is onverhard.
Deze wandeltocht is voor wandelaars met een abonnement op de Wandelzoekpagina ook beschikbaar in de WandelZapp van de Wandelzoekpagina.
Routebeschrijving
1.
Met rug naar de ingang van de kerk LA vertrekken, het smalle onverharde pad rechts van de begraafplaats inlopen, rd (rode driehoek) route, voorbij de begraafplaats, bij T-splitsing RA, ww74 volg 75-rd, het pad volgen tot een verharde weg.
Bij de verharde weg LA, verharde weg, rd route, iets verder RD, onverhard pad aan rechterhand negeren, rd route, verderop buigt de weg naar rechts.
Bij T-splitsing LA, grindpad, rd route.
Iets voorbij bosrand aan rechterhand, voor bankje RA, bospad met een houten voetgangerssluis en NM bordje “de Krang”, ww75 volg 76-rd.
Iets voorbij het 3de vlonderpad RD een brugje over, gras-/onderhoudspaden langs de beek negeren, rd route, het pad met voorbij een bocht naar links aan rechterhand een pad richting een vogelkijkscherm en verderop nog twee vlonderpaden volgen tot T-splitsing t.h.v. de bosrand.
Bij deze T-splitsing RA, breed pad, ww76 volg 102-gz (gele zeshoek).
Bij 4-sprong het pad met bocht rechts verder volgen, kn102 volg 97-gz, pad met gescheiden verhard fietspad, het pad met verderop kn97 volg 96-oc en overgaat in een verharde weg volgen tot een T-splitsing, zijpaden negeren.
Bij deze T-splitsing RA, kn96 volg 95-gz, weg met verkeerssluis.
Bij T-splitsing RA, “Ittervoorterweg”, pv route, doorgaande weg, direct daarna LA, “Kremersweg”, kn95 volg 68-rd (rode driehoek), de weg volgen tot weg “Spikstraat” aan rechterhand direct na woning nr.4.
Bij deze weg RA, “Spikstraat”, rd route, voorbij woning nr.3 gaat de verharde weg over in een grindpad.
3.
Bij T-splitsing RA, fietspad langs de doorgaande weg, rd route.
Na ca. 80m, RA, “Molenbrugweg”, rd route.
In flauwe bocht naar rechts van de weg links aanhouden, rd route, het pad langs een landbouwperceel met iets verder lage stallen aan linkerhand inlopen.
Voorbij de stallen en een woning, bij 4-sprong met verharde weg RD, onverhard pad, ww68 volg 71-oc (oranje cirkel).
Voorbij flauwe bocht naar rechts, voor een klein bosperceel aan linkerhand LA, oc route, pad met iets verder de bosrand aan rechterhand.
Bijna aan einde van het bosperceel aan linkerhand RA door een klaphek, oc route, door het grasland richting een brugje met een klaphek lopen, vervolgens het brugje en een vlonderpad over.
Voor een landbouwperceel, bij T-splitsing RA, smal pad met landbouwperceel aan linkerhand, ww71 volg 70-oc, kn71 volg 32, na ca. 250m buigt het pad voor de Tungelroyse Beek naar links, de linkerzijde van het grasland volgen met na ca. 50m een begroeide wal aan rechterhand.
#De begroeide wal is de Ellerschans, rond een geschikt stuk grond werd een gracht gegraven, met de vrijgekomen grond werd aan de binnenkant een wal opgeworpen waarachter men zich kon verschansen.
4.
Voorbij de schans, bij 3-sprong RA, de linkerzijde van het grasland verder volgen, oc en wn route, verderop voorbij een poel buigt het smalle pad met een flauwe bocht naar links.
Bij kruising met een verharde weg RD door klaphek, kn32 volg 35, de oc route wordt verlaten.
Na ca. 250m LA, kn35 volg 34, iets verder pad met de bosrand aan rechterhand.
T.h.v. bankje aan rechterhand het pad met een flauwe bocht naar links verder volgen, pad aan rechterhand negeren, wn route.
RD, pad aan linkerhand negeren, wn route, verderop buigt het pad naar rechts.
Ca.40m voorbij deze bocht LA, kn34 volg 45(0,7km), vervolgens voorbij een metalen afsluitboom RA, wn45(0,7km), pad met verderop aan linkerhand enkele kassen, voorbij deze kassen het pad ca. 200m verder volgen met een landbouwperceel aan linkerhand tot een gras-/onderhoudspad langs een waterloop aan rechterhand in een ruime flauwe bocht naar links.
Bij dit pad RA, wn route, gras-/onderhoudspad met de waterloop aan linkerhand.
5.
Bij T-splitsing LA, direct daarna RD, pad aan rechterhand negeren, kn45 volg 44, het rechte pad volgen tot een 4-sprong voorbij een metalen afsluitboom.
Bij deze 4-sprong RD, kn44 volg 60, het pad met een metalen afsluitboom volgen tot een klaphek voor een waterlop aan rechterhand, iets voorbij een picknicktafel, smalle zijpaden aan linkerhand negeren.
RD, het klaphek voor de waterloop aan rechterhand negeren, voorbij de waterloop eveneens RD, pad aan linkerhand negeren, iets verder gaat het pad over een lage graskade, wn route.
In een kleine grasrijke open plek, bij T-splitsing RA, wn route, iets verder voor een beekje buigt het pad naar rechts, voorbij deze bocht RD, de betonnen brug aan linkerhand negeren, kn60 volg 38, het pad met de brede waterloop en verderop voorbij een 2de betonnen brug de Tungelroyse beek aan linkerhand volgen tot een houten brugje, klaphek aan rechterhand negeren.
6.
LA het houten brugje over, wn(Swartbroek), voorbij het brugje het pad RD volgen tot een T-splitsing.
Bij deze T-splitsing LA, het brede pad met een bankje aan linkerhand volgen tot een pad aan rechterhand direct na een bosperceel ca. 250m voorbij boerderij nr.2 theetuin “De Tungelroyse Beek” beperkt open of op afspraak.
Bij dit pad scherp RA, pad met op de hoek van het bosperceel een bankje.
RD, pad door bosrand aan linkerhand negeren, het pad met verderop ww77 volg 72-gz (groene rechthoek) door het bos ca. 300m volgen tot een klaphek met NM bordje “De Krang” aan linkerhand met daarachter een open gebied, overige zijpaden negeren.
LA door het klaphek, de gz route wordt verlaten, in een ruime bocht naar links door het grasland lopen met een ven aan linkerhand richting een klaphek aan de overzijde, via dit klaphek het grasland verlaten.
7.
Na verlaten van het grasland, bij 3-sprong rechts aanhouden, pad met afrastering aan rechterhand, voorbij het bosperceel aan linkerhand buigt het pad naar rechts en gaat door twee dicht bij elkaar staande klaphekken bij een doorgang tussen twee percelen grasland, voorbij de klaphekken het smalle pad met een afrastering aan rechterhand volgen, verderop iets voorbij volgende doorgang met klaphekken buigt het pad naar rechts, ruim voorbij een bocht naar links het grasland via een klaphek verlaten.
Na verlaten van het grasland, bij T-splitsing LA, verharde weg.
RD, “Venboordstraat”, weg aan rechterhand negeren, ww73 volg 74-bv (blauwe vierhoek).
Bij kruising met een verharde weg RD, onverhard pad, bv route.
Voorbij begraafplaats RA richting de kerk, het startpunt.
Legenda:
RA = rechtsaf, RD = rechtdoor en LA = Linksaf
NM = Natuurmonumenten
Wandelnetwerk Kempen-Broek
ww = wandelwisselnummers zijn vergelijkbaar met knooppuntnummers. Tussen twee wandelwissels staan routepaaltjes die zijn voorzien van bordjes met gekleurde symbolen: gr staat voor een groene rechthoek, pv voor een paarse vierhoek, bv voor een blauwe vierhoek, oc voor een oranje cirkel, bx voor een bruine X en lw voor een langafstandspad met een gekleurde libelle.
Wandelnetwerk:
Rood/gele markeringen, kn staat voor een knooppuntpaaltje met genummerde richting, wn staat voor netwerk routepaaltje met alleen richting.
Bekijk de volledige routebeschrijving ⇢
Bereikbaarheid en toegankelijkheid
Startpunt
Kerk, Ittervoorterweg 68, 6005 NR te Swartbroek. Plan Route
Met de auto
Rijd naar de Ittervoorterweg in Swartbroek. Parkeren kan op het Sint Cornelisplein voor de kerk.
Openbaar vervoer
Bushalte Kerk, Swartbroek.
Rolstoeltoegankelijkheid
Deze route is niet geschikt voor rolstoelen of kinderwagens.
Honden
Mits de geldende regels worden nageleefd, zijn honden toegestaan in dit gebied.
Foto's (7)
Routekaart
Topografische routekaart
Deze wandeltocht is ook beschikbaar op een zeer gedetailleerde topografische kaart ellerschans-route.pdf. Het printen van deze topografische kaart kan door gebruik te maken van de mogelijkheden die de PDF reader biedt.
Download(s)
Horecagelegenheden
Café Plexat
Ittervoorterweg 101
6005 NP Swartbroek
Theetuin de Tungelroyse Beek, alleen op afspraak
Hulsweg 2
6005 PL Tungelroy
Bezoek website
B&B Linje
Antoniusstraat 30
6011 SE Ell
In de regio Weert wordt het wandelwisselnetwerk vernieuwd. Oorspronkelijk gebruikte men alleen routebordje met gekleurde symbolen waarbij elke kleur als een lus gelopen kan worden. Later werden de wandelwissels geïntroduceerd, waarmee men kon overstappen naar een lus van een andere kleur. Momenteel worden er nieuwe bordjes geplaatst bij elke wandelwissel, waarop ook het nummer van de volgende wissel staat aangegeven. Tussen de wissels volgt men de gekleurde bordjes tot men bij de volgende wissel komt. In de routebeschrijving is dit als voorbeeld ww141 volg 79-rd men loopt in dit voorbeeld van wandelwissel 141 naar 79 met tussen de wandelwissels routepaaltjes met een rode driehoek (rd). Omdat de werkzaamheden nog niet afgerond zijn, kunnen de nummers van de wandelwissels in het veld afwijken van de nummers in de routebeschrijving.
De machines zijn weer verdwenen uit het Heijkersbroek, het alternatief is weer verwijderd uit de routebeschrijving en van de Google Maps kaart. Op enkele plaatsen is aan paden te zien dat er gewerkt is verder zijn de paden ongewijzigd. Veel wandelplezier!
Er zijn op 14 september werkzaamheden gestart die circa 5 weken in beslag nemen (afhankelijk van de van de weersomstandigheden). In de routebeschrijving is een tijdelijk alternatief zie hiervoor ook de oranje lijn op de Google Maps kaart. Voor meer informatie over werkzaamheden klimaatbuffer Heijkersbroek. Met dank aan Theo voor het melden hiervan!
Deze route gisteren gelopen met gps. Route duidelijk te volgen. Doordat het al lang droog is, is de route goed te lopen. Het is algemeen een zeer mooie route. Indien het gedeelte tussen 2 en 3 (verharde weg) anders kon zou het een top route zijn.
Inmiddels is het zover alle vlonderpaden in De Krang zijn vernieuwd. Een hele verbetering! Het alternatief is uit de routebeschrijving verwijderd. Veel wandelplezier!
6 juni 2018 de wandelroute gecontroleerd. Het al wat langer geleden aangekondigde herstel van de vlonderpaden in De Krang is van start gegaan. De eerste van de vier vlonderpaden is vervangen. Een hele verbetering! De routebeschrijving is weer actueel. Veel wandelplezier!
Vandaag (21 april) deze mooie wandeling gelopen. Alles zat mee: het weer, de bloesem aan de bomen, de kwakende kikkers, de weilanden vol paardenbloemen en de zingende vogels.
Deze wandeling is echt een aanrader!
Mooie tocht, gelopen met gps track. Nergens problemen ondervonden. Jammer was wel dat er ook net een wandeltocht gelopen werd, waardoor het nergens echt rustig was. We doen de wandeling daarom zeker nog eens over!
gisteren vrijdag 21 april de route gelopen , de route beschrijving was prima in orde.
de tocht is zeer mooi en overal goed te lopen, zeker een aanrader.
we komen zeker nog eens terug.
Op 14 september 2016 de wandelroute gecontroleerd. In juni is er een alternatief aan deze wandelroute bijgevoegd. Als gevolg van de grote hoeveelheid neerslag die in de maand Juni was gevallen heeft Natuurmonumenten toen tijdelijk een pad in de Krang afgesloten. Het pad is inmiddels weer een paar maanden open. Voorlopig laat ik het alternatief staan dit omdat de knuppelbrugjes op het betreffende pad mankementen aan het vertonen zijn. Verder geen veranderingen geconstateerd, als extra herkenningspunten zijn de wandelnetwerkpaaltjes in de routebeschrijving opgenomen. Veel wandelplezier!
14-2 ter controle nog eens gelopen met in het begin nog stralend weer.
De route is nog helemaal actueel, met de volgende kanttekening: het alternatief bij hoge waterstand kan waarschijnlijk komen te vervallen. Het pad dat 17-12-2011 onder water stond is recentelijk opgehoogd. Dit ligt nu ongeveer even hoog als de linker oever waar ik toen noodgedwongen gebruik van moest maken.
Het alternatief bij hoge waterstand is verwijderd uit de routebeschrijving. Lennard bedankt voor de controle!
Vandaag de route gelopen. Het was vochtig, maar met goede wandelschoenen aan wel te doen. Mooie route. Goede beschrijving. Alleen bij de viersprong met het oranje paaltje, op de 2 de helft van de route was het paaltje moeilijk te ontdekken. Dit zat nl verscholen achter bramenstruiken.
De route is vernieuwd, er is een pad door een weidegebied in de route opgenomen. Veel wandelplezier!
De route is gecontroleerd, tevens is er een GPS track gemaakt van deze route. Het vervallen gebouwtje is inderdaad afgebroken. De beschrijving is hierop aangepast. Toos nog bedankt voor je reactie!
Vandaag deze prachtige tocht gelopen.
De beschrijving klopt perfect alleen het vervallen houten gebouwtje onder punt 4 regel 3 hebben we niet gezien. Mogelijk is het afgebroken.
Vandaag, 25 februari 2012, deze route gewandeld. Mooie afwisselende route. Zeer de mooite waard om te wandelen. Wel waterdichte hoge wandelschoenen aan doen want sommige paden zijn erg nat en drassig. De routebeschrijving is perfect. Bedankt voor deze mooie tocht.
Groeten en voor iedereen veel wandelplezier.
Johanna.
Gisteren deze mooie, maar natte, route gelopen met prima wandelweer.
De routebeschrijving klopt op een paar puntjes na:
Punt 1 tussen 3e en 4e regel toevoegen:
“Op T-splitsing LA, direct daarna wordt de weg onverhard.”
Punt 3: “# Op linkerhand ziet men de begroeide omwalling van de Ellerschans.”
“Linkerhand” moet “rechterhand” zijn.
Punt 3: “Bij bankje RD, pad op linkerhand negeren, gele route.”
Ook hier moet “linkerhand” “rechterhand” zijn.
Gisteren was door de hoge waterstand van een waterloop de route versperd tussen regels 8 en 9 van punt 4.
Voorgestelde wijziging en toevoeging alternatief:
“Voor beekje rechts aanhouden, pad tussen beekje en omheining volgen, betonnen brugje negeren.”
Veranderen in:
“Voor beekje rechts aanhouden.
Als er bij hoge waterstand verderop water op het pad zichtbaar is alternatieve route volgen.
Bij normale waterstand RD pad tussen omheining en beekje volgen, negee
De route beschrijving is op de vermelde punten aangepast. Bij punt 1 is de ontbrekende regel na 4e regel bijgevoegd in plaats van de 3e. Verder is het alternatief bij een hoge waterstand in de tekst op genomen. Lennard bedankt voor zowel de correcties als het alternatief.